Log in

Α'τοπική | Ατρόμητος όνομα και πράγμα!

"Φωτιά" πήρε η κορυφή της Α'τοπικής κατηγορίας, μιας και ο Ατρόμητος Ανεμώτιας επικράτησε του Αίγειρου Μυστεγνών με 1-0 στην  Αγία Παρασκευή! Την ίδια ώρα ισόπαλοι αναδεικνύονταν Ανδρονικάς Παρακοίλων και  Αρίων Μήθυμνας.

Πανικός επικρατεί πλέον στην κορυφή της Α'τιοπικής κατηγορίας, μετά τη νίκη του Ατρομήτου Ανεμώτιας κόντρα στον Αίγειρο Μυστεγνών, στο παιχνίδι που διεξήχθη στην Αγία Παρασκευή.

Μετά το πέρας του αγώνα, ο Αίγειρος εξέδωσε ανακοίνωση κατά της διαιτησίας ενώ λίγη ώρα μετά, ο Ατρόμητος Ανεμώτιας εξέδωσε δική του ανακοίνωση λέγοντας πως οι φιλοξενούμενοι δεν δικαιούνται να μιλούν για διαιτησία.

Η φάση που έκρινε το παιχνίδι ήρθε λίγο πριν το τέλος του. Στο 87ο λεπτό, μετά την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πιέτρι, η μπάλα αναπαύθηκε στην εστία του Αίγειρου, με τους φιλάθλους του Ατρομήτου να πανηγυρίζουν έξαλλα.

Εκτός απο την φάση του γκολ, οι γηπεδούχοι του Παπαδόπουλου είχαν κι άλλες ευκαιρίες με τους Φιλιανό και Γρούβα, οι οποίες ωστόσο δεν βρήκαν στόχο.

Μετά το πέρας της Ανεμέτρησης, οι φιλοξενούμενοι εξέδωσαν ανακοίνωση κατά της διαιτησίας, με τον Ατρόμητο Ανεμώτιας να απαντά!

Αναλυτικά η ανακοίνωση του Αίγειρου (*Παρμένη από το sportlesvosgr μιας και δεν στάλθηκε ποτέ σε εμάς)

Φωτογραφία του Theofilos Myzikas.

Αναλυτικά η "απάντηση" του Ατρομήτου Ανεμώτιας:

Κατανοούμε την δυσχερή θέση του Αίγειρου μετά το τρία στα τρία για φέτος, αλλά όπως λέει και ο σοφός λαός μας σύμπτωση επαναλαμβανόμενη, δεν είναι σύμπτωση.

Καλά θα κάνουν οι άνθρωποι της -κατά τα άλλα συμπαθούς- ομάδας να κοιτάξουν τι φταίει και έχουν φέτος αυτή την απόδοση με τον  Ατρόμητο, αφήνοντας τις διαμαρτυρίες για τη διαιτησία. Σφώς και δεν υπάρχει κανένα πέναλτι στην προσπάθεια που κάνει ο επιθετικός να παραπλανήσει τον διαιτητή, αλλά υπάρχει όντως και ολόκληρο το βίντεο του αγώνα και εκεί φαίνεται καταφανέστατα οτι τα όποια λάθη του διαιτητή ήταν ανθρώπινα μεν, υπέρ του Αίγειρου δε.

Έτσι κι αλλιώς, είναι τουλάχιστον αστείο να μιλάει κάποιος για εύνοια δισιτησίας απο τη Ανεμώτια και ειδικά όταν αυτός λέγεται Αίγειρος. Οι τακτικές αυτές είναι παραχωρημένες και μοναδικό σκοπό έχουν τη διαμόρφωση κλίματος για τη συνέχεια, που έτσι κι αλλιώς προβλέπεται πολύ ενδιαφέρουσα.

Υ.Γ. Περαστικά στον ποδοσφαιριστή Καραδημητράκη, που τραυματίστηκε. Διατελούμε στη διάθεση του ίδιοι και της ομάδας του για κάθε βοήθεια, καθώς έχουμε περάσει ανάλογες καταστάσεις με τον ποδοσφαιριστή μας, Χατζηκυριάκο."

Την ίδια ώρα, ο Όλυμπος Αγιάσου έφευγε νικηφόρα από την έδρα του Αλκιβιάδη και ο Αιγέας Πλωμαρίου νικητής απο την έδρα του Οδυσσέα Ελύτη.  Έτσι η κορυφή πήρε "φωτιά" όπως θα δείτε παρακάτω.

"Χ"αρίστηκαν βαθμούς στα Παράκοιλα

Στα Παράκοιλα, ο Ανδρονικάς έκανε άλλη μια ισοπαλία, καταφέρνοντας να αποσπάσει ακόμη έναν βαθμό στην προσπάθεια του για την άνετη παραμονή στην κατηγρία, η οποία για την ώρα φαίνεται απολύτως εφικτή.

Το σκορ άνοιξε ο φιλοξενούμενος Αρίων Μήθυμνας στα πρώτα λεπτά του αγώνα με τον Σοφιάνη για να έρθει λίγα λεπτά αργότερα ο Γιώργος Σαμπάνης, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια, κάνοντας το 1-1. Λίγο πριν συμπληρωθεί το πρώτο 20λεπτο του παιχνιδιού, ο Σανταβάς έδωσε για δεύτερη φορά προβάδισμα στου φιλοξενούμενους. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν και πάλι με τον Γιώργο Σαμπάνη.