Log in

Παι"Χ"νίδι με τα όλα του στην Καλλονή!(photo)

Σε ένα παιχνίδι που είχε πάθος, εντάσεις, γκρίνιες, διαμαρτυρίες, γκολ και αποβολές, Απόλλων Δαφίων και ΑΟ Μεσοτόπου αναδείχθηκαν τελικά ισόπαλοι στο εμβόλιμο παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής.

Ένα χορταστικό παιχνίδι παρακολούθησαν όλοι όσοι παρευρέθησαν στις κερκίδες του "Κ.Κεντέρης" το απόγευμα της Κυριακής(10.10) για το παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής που υπολείπονταν για τον Β'όμιλο της Α'τοπικής κατηγορίας.

Απόλλων Δαφίων και ΑΟ Μεσοτόπου αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2, παρά το γεγονός πως οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν να προηγούνται στο πρώτο 5λεπτο με 0-2!

Το παιχνίδι είχε σχεδόν σε όλο το 90λεπτό πολύ γκρίνια και πολλές διαμαρτυρίες, κυρίως απο τους φίλους των γηπεδούχων.

Αφορμή, στάθηκε η φάση του 5ου λεπτού, στην οποία ο διαιτητής Δουκάκης έδειξε το σημείο του πέναλτι υπερ του ΑΟ Μεσοτόπου. Οι διαμαρτυρίες προήλθαν, καθώς δευτερόλεπτα πριν την παράβαση του πέναλτι, είχε υποπέσει σε επιθετικό φάουλ ο παίκτης του ΑΟΜ και η φάση έπρεπε να είχε σταματήσει εκεί. Η παράβαση δεν καταλογίστηκε και στη συνέχεια δόθηκε το πέναλτι.

Το πέναλτι εκτέλεσε ο Τσιτάς ο οποίος έκανε το 0-2 στο 5ο λεπτό απέναντι στον Σελάχα. Το 0-1 είχε προλάβει να κάνει στο 2ο λεπτό ο Ανήφορος με σουτ μέσα απο την περιοχή.

Η εικόνα ίσως περιέχει: ένα ή περισσότερα άτομα, άτομα κάνουν σπορ και υπαίθριες δραστηριότητες

Η εικόνα ίσως περιέχει: 2 άτομα, άτομα κάνουν σπορ και υπαίθριες δραστηριότητες

Απο εκείνο το σημείο κι έπειτα, οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονταν σε κάθε φάση προς τους διαιτητές του αγώνα, έχοντας εκνευρισμό για την φάση του πέναλτι.

Το 0-2 διατηρήθηκε μέχρι οι 2 ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια.

Στο πρώτο λεπτό της επανάληψης, ο Τσιτάς κράτησε φανέλα αντιπάλου και αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα, παίρνοντας τον δρόμο για τα αποδυτήρια.

Η εικόνα ίσως περιέχει: 1 άτομο, στάδιο, γρασίδι και υπαίθριες δραστηριότητες

Λίγα λεπτά αργότερα, στο 52ο λεπτό, ο Πλουμής με κοντινή κεφαλιά μείωσε σε 1-2 για τον Απόλλων Δαφίων, βάζοντας "φωτιά" στο παιχνίδι.

Η εικόνα ίσως περιέχει: ένα ή περισσότερα άτομα, άτομα κάνουν σπορ, παιδί, γρασίδι και υπαίθριες δραστηριότητες

Στο 64ο λεπτό, κι ενώ η ομάδα του Μάττα πίεζε για την ισοφάριση, ήρθαν και πάλι διαμαρτυρίες απο τον Απόλλων Δαφίων, για μη καταλογισμό πέναλτι!

Στη συνέχεια, κι ενώ το 1-2 παρέμενε, ο Απόλλων πήρε μέτρα στο γήπεδο, δημιουργώντας φάσεις μπροστά απο την εστία του ΑΟΜ. Δυο πολύ καλές καταγεγραμμένες ευκαιρίες, αυτές των Χριστόφορου και Δημήτρη Βαμβουκλή, τα σουτ των οποίων πέρασαν δίπλα απο τα δοκάρια του ΑΟΜ.

Πολύ σημαντική ευκαιρία φυσικά, και αυτή του Πλουμή, του οποίου η προσπάθεια σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του ΑΟΜ!

Στο 83ο λεπτό, ήρθε άλλη μια φάση να ανάψει το ήδη πυροδοτημένο κλίμα. Ο τερματοφύλακας του Απόλλων Δαφίων Σελάχας βγήκε απο την εστία του να μαζέψει μια βαθιά μπαλιά, και χτυπήθηκε απο τον αντίπαλο του στην προσπάθεια αυτή. Τότε εκείνος άφησε τη μπάλα και πήγε να ζητήσει τον λόγο απο τον πεσμένο αντίπαλο του και αυτόματα δημιουργήθηκε ένας όμιλος ατόμων με πολλά νεύρα και διαπληκτισμοί. Ο διαιτητής Δουκάκης έδειξε την απευθείας Κόκκινη στον  Σελάχα, με την αριθμητική υπεροχή του Απόλλων που είχε απο το 46 να χάνεται.

Η εικόνα ίσως περιέχει: 1 άτομο, κάνει ένα σπορ και υπαίθριες δραστηριότητες

Τότε, γάντια πήρε ο Κριτσωτάκης, προσωρινά, μιας και μετά απο λίγο πέρασε στο γήπεδο ο νεαρός Καράγκιολες.

Η εικόνα ίσως περιέχει: 3 άτομα, άτομα κάνουν σπορ, γρασίδι, παιδί, υπαίθριες δραστηριότητες, κείμενο και φύση

Η εικόνα ίσως περιέχει: ένα ή περισσότερα άτομα, άτομα κάνουν σπορ, γρασίδι, υπαίθριες δραστηριότητες και φύση

Το παιχνίδι ήταν ήδη τεταμένο και σε τεντωμένο σχοινί. Ο Απόλλων πίεζε για την ισοφάριση κι αυτή τελικά ήρθε με την συμπλήρωση των 90 λεπτών αγώνα απο τον Κώστα Φιλιανό!

Το παιχνίδι στα 5 λεπτά καθυστερήσεων δε είχε κάτι άλλο αγωνιστικά, με τις 2 ομάδες να μοιράζονται απο έναν βαθμό.

Μετά το τελευταίο σφύριγμα, παράγοντες του ΑΟΜ κατευθύνθηκαν προς το μέρος του διαιτητή, απευθυνόμενοι κι αυτοί τις δικές τους διαμαρτυρίες για κάποιες αποφάσεις, απο έναν πολύ επεισοδιακό και δύσκολο αγώνα.