Log in

Α'τοπική | Πεντάσφαιρη η "Προο" στο ντέρμπι-"διπλάρα"στα Παράκοιλα η Φίλια!

Σπουδαία αποτελέσματα, πολλά γκολ και εκπλήξεις, περιελάμβαναν τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής της Α'τοπικής κατηγορίας.

Η πιο παραγωγική αγωνιστική για φέτος ήταν η 6η αγωνιστική, μιας και σημειώθηκαν 33 τέρματα στους 7 αγώνες.

Σε αυτή την αγωνιστική είχαμε παιχνίδια που "έκλεβαν" την παράσταση και όπως τελικά δείχνουν τα αποτελέσματα, συνέβησαν πράγματα που δεν περιμέναμε.

Ολοκληρωτική στο "ντέρμπι" η "Προο"

Πολύς κόσμος στην Σκάλα Καλλονής, για το τοπικό "ντέρμπι" μεταξύ Σκάλας και Δαφίων. Ωστόσο, ούτε ο πιο αισιόδοξος φίλος της Προοδευτικής μπορούσε να φανταστεί τόσο ισοπεδωτική νίκη κόντρα στον Απόλλων, μιας και οι γηπεδούχοι φιλοδώρησαν με 5 γκολ τους φιλοξενούμενους.

Αυτή, ήταν ιστορικά η μεγαλύτερη νίκη της Προοδευτικής σε "ντέρμπι" με τον Απόλλων Δαφίων, στα μεταξύ τους παιχνίδια.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Ιγνάτη Νανίδη στο 30ο λεπτό με κεφαλιά, με το 1-0 που ήταν το σκορ ημιχρόνου. Στην επανάληψη, η Προοδευτική πήρε...¨"πολυβόλο"!

Το 2-0 έκανε ο Τριανταφύλλου με σουτ έξω απο την περιοχή, το οποίο "κρέμασε" τον Παναγιώτη Σελάχα. Το 3-0 έκανε πολύ γρήγορα ο Καραγιάννης με απευθείας εκτέλεση φάουλ, ενώ πριν συμπληρωθεί το 70ο λεπτό ο 17χρονος Ζαχάροφ με σουτ μέσα απο την περιοχή έγραψε το 4-0. Το τελικό 5-0 διαμόρφωσε απο το σημείο του πέναλτι ο Μίμης Κουτλής.

Η Προοδευτική ήταν καθολική στο παιχνίδι και πέτυχε γκολ σε καίρια σημεία του αγώνα την ώρα που είχε στρώσει την μπάλα κάτω και προσπαθούσε να πετύχει κάτι επιθετικά ο Απόλλων, δίχως να καταφέρει να φτάσει με αξιώσεις στην εστία του Θανάση Σελάχα.

Η ομάδα του Κώστα Νερατζή ήταν πολύ διαβασμένη, ήταν σχεδόν αψεγάδιαστη αμυντικά και ουσιαστικά "απενεργοποίησε" τους δημιουργούς του Απόλλων, Γρούβα και Σεφουλάι, με σωστά μαρκαρίσματα.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα, τα αδέρφια Σελάχα. υπερασπίστηκαν τις εστίες και βρέθηκαν αντίπαλοι για πρώτη φορά χρονικά, άρα αποτελεί ορόσημο του παιχνιδιού.

Η Προοδευτική έφτασε τους 13 βαθμούς και βρίσκεται στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Μας άρεσε ⇑

Για ακόμη ένα παιχνίδι, μπορεί η ομάδα του να ηττήθηκε, αλλά κρίνουμε πως ήταν ο καλύτερος του παιχνιδιού. Ο λόγος για τον Ζάχο Χατζέλλη ο οποίος αν και αμυντικός μέσος, ήταν η "ραχοκοκκαλιά" του Απόλλων. Πολύ υψηλά ποσοστά σωστών μαρκαρισμάτων, κλεψίματα και πολύ σωστές πάσες.

"Διπλό" με ψυχή η Φίλια στα Παράκοιλα!

Στην πρώτη του φετινή ήττα υποχρέωσε η Φίλια τον Ανδρονικά Παρακοίλων στο "σπίτι" του, μιας και επικράτησε με 1-3!

Με τον αγαπημένο της τρόπο ξεκίνησε για ακόμη ένα παιχνίδι η Φίλια, μιας και έχει σαν "γούρι" να δέχεται πρώτη τέρμα και μετά να "κυνηγάει" το σκορ, ώσπου στο τέλος τελικά τα καταφέρνει.

Το σκορ άνοιξε ο Ανδρονικάς Παρακοίλων με τον συνήθη ύποπτο Μάκη Σαμπάνη, λίγο πριν συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο του αγώνα. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με "σουτάρα" του Κουτσιανίτη έξω από την περιοχή, με το 1-1 να είναι σκορ ημιχρόνου.

Η Φίλια ευτύχησε να κερδίσει πέναλτι σε μαρκάρισμα του Νταή, όπου το μετάτρεψε σε γκολ ο Καλούλι απο τα 11 βήματα όπου έκανε οτ 1-2.

Το παιχνίδι είχε ένταση στο δεύτερη ημίχρονο, με τον Ανδρονικά να προσπαθεί να "χτίσει" την επίθεση του αλλά να έχει εκνευρισμό και να μην τα καταφέρνει.

Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να πετύχουν κάτι στην κόντρα, κρατώντας τα μετόπισθεν. Τελικά όχι μόνο κατάφερε να αμυνθεί σωστά αλλά πέτυχε και τρίτο τέρμα με τον στο 85ο λεπτό.

"'Άνετος" ο Αρίων Μήθυμνας

Άνετη νίκη με 5-0 επί των Βασιλικών πέτυχε ο Αρίων Μήθυμνας στην Στύψη. Το σκορ άνοιξε στο 44ο λεπτό ο Ανδριώτης ενώ πριν βγει το πρώτο ημίχρονο, το 2-0 έκανε ο Τηνιακός ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή στο 20ο λεπτό.

Στο δεύτερο μέρος, Ανδριώτης, Σοφιάνης και Μαρούλης, έκαναν το τελικό 5-0, με τον Αρίων να πετυχαίνει την 3η φετινή του νίκη σε 6 αναμετρήσεις.

Το έχασε στο τέλος ο Ατρόμητος

Μπορεί να προηγούνταν μέχρι το 82ο λεπτό, ωστόσο τελικά στα τελευταία 10 λεπτά του αγώνα, τα έχασε όλα. Ο λόγος για τον  Ατρόμητο Ανεμώτιας ο οποίος μπορούσε να πάρει κάτι περισσότερο κόντρα στην Ανεγέννηση Γέρας.

Το 0-1 έκανε για τον Ατρόμητο ο Μαλακός, οπου έδωσε προβάδισμα μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Ματθαίο στο 70 λεπτό, με τους παίκτες του Γαβαλά να κρατούν σωστά το προβάδισμα μέχρι να το χάσουν σε εκείνο το χρονικό σημείο. Λίγο αργότερα, ο Ατρόμητος με τον Τηνιακό βρήκε και πάλι τον τρόπο να μπει σε θέση οδηγού μέχρι το 82ο λεπτό, όπου οι γηπεδούχοι άρχισαν την ανατροπή! Στο 82ο λεπτό ο Λεονταρίδης έκανε το 2-2, ενώ στο 86ο λεπτό έγινε το τελικό 3-2 για τους γηπεδούχους με τον Βασίλογλου, πετυχαίνοντας μια σπουδαία ανατροπή.

Ισόπαλος ο Μεσότοπος στην Θερμή.

Ισόπαλος με σκορ 1-1 αναδείχθηκε ο Μεσότοπος κόντρα στον Οδυσσέα Ελύτη, στο γήπεδο της Θερμής. Οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά στο σκορ με 0-1 στην ανάπαυλα του ημιχρόνου. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι όμως βρήκαν τον τρόπο να ισοφαρίσουν και να πάρουν τον βαθμό της ισοπαλίας κόντρα σε έναν φιλόδοξο αντίπαλο.